ANTIGONE

ANTIGONE
ZERO POINT THEATRE COMPANY – YUNANİSTAN


Zero Point Theatre Company, Sofokles’in Antigone’sini sunar!

Antik efsanenin çok beğenilen ve çığır açan uyarlaması, Ekim 2018’de başlayan ve Mayıs 2019’da gala ile sona eren, Antik Trajedi üzerine aylarca süren bir atölyenin sonucudur. Biletleri tükenen, Yunanistan turnesi ve Attis Theatre bünyesinde geçirdiği iki başarılı sezondan sonra, oyun uluslararası salon ve festivallerde sergilenmeye devam etmektedir.

Antik tiyatro üzerine uzun süreli ve emek yoğun bir çalışma ile Zero Point Theatre Company’nin Antigone’si, tiyatro uzmanı Dimitris Dimitriades tarafından özel bir çeviri ile sergilenir. Oyun, antik miti çağdaş ve bütünsel bir bakış açısıyla yeniden ele alır. Bir savaşın hemen ardından geçen Antigone, geçmişteki uzak bir mite değil, geleceğe değinir. Zero Point’in ekibi, yönetmen Savvas Stroumpos’un deyimiyle “hayatı geri almak için trajedi”yi ortaya sermek adına, saygın tiyatro yönetmeni Theodoros Terzopoulos’un psikofiziksel tiyatro yönteminden faydalanır. Eşit derecede içgüdüsel ve ussal olan Zero Point’in Sofokles prodüksiyonu, uluslararası izleyicilerde yankı uyandıran oldukça ilgi çekici bir tasarı ile zaman ve mekandan bağımsız olarak aktif ve özgür bir vatandaş olmanın önemini vurgulayan savaş sonrası yaşanan sosyopolitik duruma ilişkin kolektif önermeyi içerir.

Antigone oyunu, yaratıcı bir üretim, sahnelenmiş bir oyun ve kolektif bir süreç olmasının yanı sıra seyircinin antik trajedi ile farklı seviyelerde bağ kurmasını amaçlar.

Çeviri Dimitris Dimitriadis
Yönetmen, kostüm, sahne tasarımı Savvas Stroumpos
Işık tasarımı Costas Bethanis
Müzik Leonidas Maridakis
Dramaturji Maria Scicchitano
Fotoğraf Αntonia Kanta
Basın temsilcisi Marianna Papaki
Oyuncular
Antigone: Evelyn Assouad
Creon: Konstantinos Gogoulos
Teiresias – Koro lideri: Ellie Iggliz
Ismene – Elçi: Anna Marka Bonissel
Aemon: Giannis Giaramazidis
Euridice – Koro lideri: Rozy Monaki
Koruma – 2. Elçi: Ntinos Papageorgiou, Babis Alefantis
Chorus: Ekip