MUTLU GÜNLER

MUTLU GÜNLER
ZERO POINT THEATRE COMPANY – YUNANİSTAN


Zero Point Theatre Company, Samuel Beckett’in Mutlu Günler’ini sunar!

Zero Point Theatre Company, İrlandalı büyük yazar Samuel Beckett hakkındaki araştırmalarına devam ediyor ve “Mutlu Günler” oyununu sahneliyor. En iyi Yunan aktrislerden biri olan Aneza Papadopoulou, Winnie’yi oynuyor.

Yönetmenin notu:

“Mutlu Günler”, “Yaşama cesareti” hakkında bir trajikomedi. Yanık bir tepede, yanan bir ışık altında beline kadar gömülü olan Winnie, pes etmez, çaresizliğin onu bunaltmasına izin vermez. Hayata olan tutkusu her hareketinden, her düşünceden ve sözünden, her nefesten ve sesten ortaya çıkar. Yıkım ve ölüm deneyimi ve sevgilisini kaybetme deneyimi onun içe gömülmesine sebep olur. Bununla birlikte, insani ilişkilere duyulan arzu, bir arada yaşama, hassasiyet ve sıcaklık talebi acı verici ve süreklidir. Winie, insanlık koşullarını tam anlamıyla deneyimler. Korku ve ıstırap, umut ve inanç, tutku ve yas, zevk ve acı, “ego”nun çölüne, yürek burkan ve mutlak yalnızlığına eşlik eder. Winnie, aşk anısı ve ölüm farkındalığı ile ısrarcıdır; hayatın ışıltısı ile bağlantı kurar ve acının engellerini aşarak dünyanın ucunda mücadele eden bir insan figürünü ortaya çıkarır. Bu noktada bile hayat hala anlamlıdır.

Teatral ötekinin sembolü olarak, sahnede Winnie ile birlikte doğaüstü bir muhatap yer alır. Benzer ve farklı, tanıdık ve yabancı bir oyuncu, Winnie ile söz ve beden, nefes ve ses aracılığıyla iletişim kurar ve ona insani bağlantı konusunda çıktığı zorlu yolculuğunda eşlik eder. İnsani yakınlık nihai istektir…

Oyuncular Aneza Papadopoulou, Elli Igliz
Çeviri Thomas Simeonidis
Yönetmen, sahne tasarımı, kostüm Savvas Stroumpos
Sahneüstü müzik Elli Igliz
Kayıt müzik Leonidas Maridakis
Işık Kostas Mpethanis
Resim üretimi Ilias Papanikolaou
Dramaturji Maria Sikitano
Dekor üretimi Apostolos Zerdevas
Fotoğraf Antonia Kanda
Basın sorumlusu Marianna Papaki, Nodas Douzinas